Rusya, Kazakistan ve Belarusya gümrüklerinde 15 Şubat 2013 tarihinden itibaren Avrasya Gümrük Birliği (EAC) Sertifikaları devreye girdi ve Rusya GOST Sertifikalarının kullanımı büyük ölçüde kısıtlandı. Aynı durum Kazakistan GOST K Sertifikaları için de geçerli. Bir anlamda EAC Sertifikaları GOST Sertifikalarının yerine geçti.

Ancak; Rusya GOST Sertifikaları, Gümrük Birliği ortak çizelgelerinde henüz yeralmayan bazı önemli ürünler için Rusya tarafından mecburi belge statüsünde kullanılmakta ve önemini halen korumaktadır.

Ürünlerin G.T.İ.P. Kodlarına ve yerel OKP Sınıflandırılmasına göre Rusya Uygunluk Sertifikası ya da Uygunluk Deklarasyonu verilebilir.

İsteğe bağlı GOST R Ürün Sertifikası

Rusya iç piyasasında geçerli olan isteğe bağlı GOST R Sertifikaları, gümrükte sertifika gerektirmeyen birçok ürün için yaygın olarak kullanılmaktadır.

1066392F-0FCA-4C3C-A950-DD3FD46E1580

Genellikle “Üreticinin kendi teknik şartnamesine” istinaden verilen bu belgeler, üzerinde yazılı olan ürünlerin prestijlerini artırarak pazarda daha rahat satılmasına olanak sağlamakta. Bu belgeler 3 yıla kadar bir süre için seri üretim belgesi olarak veriliyor. Öte yandan, bu belgelerde adı geçen ürünlerin gümrük geçişleri için Gereksizlik Mektubu alınması mecburidir.

Mecburi GOST R Uygunluk Deklarasyonu

EAC çizelgelerinde yer almayan bazı ürünlere (örneğin Orta ve Yüksek gerilim kabloları) gümrük geçişi için GOST R Uygunluk Deklarasyonu çıkarılmaktadır. EAC Uygunluk Sertifikası ile aynı geçerliliğe sahip olan bu belge, Rusya’da yetkilendirilmiş Sertifika Kuruluşları tarafından verilmekte ve sadece Rusya gümrüklerinde geçerli olup diğer Gümrük Birliği ülkelerinde ise kullanılamamaktadır. GOST R sistemine dahil olan bu Deklarasyonlar seri üretim bazında 3 yıla kadar verilebilmektedir.

Ürünlerinize hangi tip Sertifikanın alınması gerektiğini sorgulamak için ürün bilgileriniz ve G.T.İ.P. kodlarıyla beraber bizimle iletişim kurmanız yeterli olacaktır.