Avrasya Gümrük Birliği TR CU Ex-proof Sertifikası üye ülkelerin sınırları dahilinde özellikle endüstriyel emniyet kurallarının sağlanması açısından 15 Şubat 2013 tarihinden itibaren Ex-proof GOST Belgelerinin yerini almıştır.

Bu belgenin düzenlenişi, başlıca 4 Teknik Regülasyona dayanmaktadır:

• TR CU 012/2011 Patlayıcı Atmosferik Ortamlarda Emniyet Kuralları

• TR CU 004/2011 Alçak Gerilim Ekipmanlarında Emniyet Kuralları

• TR CU 020/2011 Ekipmanlarada Elektromanyetik Komşuluk Kuralları

• TR CU 010/2011 Makine ve Ekipmanlarda Emniyet Kuralları

Rusya-EAC Gümrük Birliği Ex-proof Sertifikası; belli bir üretim miktarı için, belli bir sevkiyat için ya da seri üretim için 1, 3, 5 Yıla kadar geçerli olacak şekilde verilebilmektedir.

Bu belgeler Gümrük Birliği ülkelerinde akredite edilmiş Sertifika Kuruluşları ve laboratuvarlar eliyle verilmektedir. Başvuru yapan firmanın da Gümrük Birliği ülkelerinde kayıtlı “Temsilci Firma” statüsünde olması gerekmektedir.

Bu hizmet Moskova’da kayıtlı OOO “EMCC GROUP” firmamızca verilmektedir.

Rusya-EAC Ex-proof Sertifikasını temin edebilmek için üretim yapılan fabrikaya uzman ziyareti ve numune testi gerekmektedir. Seri üretim için verilen belgelerde Yıllık İnceleme yapılması da ayrı bir zorunluluktur.

Rusya-EAC Ex-proof Sertifikası, tüm teknik detayların ve Ex-proof özelliklerinin yeraldığıbir Ex-Attachment ile birlikte yayımlanır ve devlet resmi veritabanında kayıt edilir, bu şekilde tüm Gümrük Birliği ülkelerinde onaylı kopya olmadan sertifikanın detayları sorgulanabilir.